Před pár lety jsem na Facebooku vytvořila skupinu „Srbové v Praze“.  Chtěla jsem poznat nové přátele ze Srbska, kteří žijí v České republice.  Pracovala jsem v české firmě a chybělo mi mluvit srbsky.  Během dvou dnů měla moje skupina přes 500 členů!

Místo povídání s holkama jsem začala řešit překážky a problémy Srbů v Praze.  Kontaktovala jsem ambasádu a cizineckou policii, abych mohla pomoci.  Dělám to ráda a pocit, že jste někomu pomohli, je k nezaplacení.  Dnes má skupina 5000 členů.  Jsem hrdá na jádro skupiny.  Všichni pomáhají všem. Jsme rodina a jsme skromní.  O registraci jako sdružení občanů zatím neuvažujeme.

Pracuji jako zdravotní manažerka, vrchní sestra a koordinátorka na odběrovém centru PCR a antigenních testů.  Miluji zdravotnictví.  Moje profese je můj život.  Ani nevím, jak to všechno stíhám.  My Srbové jsme takoví.

Praha je krásná pro život i osobní rozvoj.  Češi a Srbové se měli vždy rádi, a proto se tu cítím jako doma.  Jinak městská doprava přijíždí přesně za minutu, metro je výborné.  Atrakce, které musíte navštívit, jako Karlův most, Orloj, Národní muzeum a Pražský hrad, jsou skvosty.  Zaručená zábava až do rána je v Dlouhé ulici.  Na Václavském náměstí a v Karlově ulici je dobré jídlo a špičková piva.  Nákupy v Pařížské ulici. Mužům, kteří milují sport, doporučuji navštívit arény Eden, Sparta a Tip Sport.

Mým koníčkem je tenis.  (Nejsem na úrovni Djokoviče, ale někde tady jsem) Najdu si čas na cestování a focení.

Chci zmínit, že moje Kosovská Mitrovica a moje Srbsko jsou stále nejkrásnější místa na světě.  Dnes je situace v Kosovské Mitrovici složitá.  Pro mladé lidi nejsou příležitosti.  Stále žijí ve strachu. Jsou skromní lidé, kteří zažili ta největší mučení.  Okupace, hrozby, omezení a velení jsou každodenní rituály.  Stále jsou mučeni a drženi v napětí.Přesto tam žijí hrdí lidé, kteří své rodné město neopustí.  Patrioti s velkým srdcem!

Celý rozhovor ve videu.  Napište nám o svých dojmech.

Marina Perovič

Geopolitikon.CZ

Předchozí článekIng. Milan Fürst předseda České besedy Bělehrad (z seriálu Češi v Srbsku Srbové v Česku)
Další článekČeská podpora Srbsku ohledně našeho strategického závazku, vstupu do Evropské unie, je pro nás nanejvýš důležitá

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Sem zadejte své jméno