Rozhovor s jeho excelenci Berislav Vekić, velvyslanec Republiky Srbsko v ČR. Univerzitní profesor medicíny, chirurg, 9 let státní tajemník MZ

Kvalita bilaterálních vztahů mezi Českou republikou a Republikou Srbsko je v médiích nedostatečně diskutována, stanovili jsme si společné cíle.  Rád bych poukázal na nárůst ekonomické výměny.  V roce 2020 to bylo rekordních 1,2 miliardy a je to poprvé, co je Srbsko v přebytku.  Za prvních šest měsíců letošního roku jsme již dosáhli směny 750 milionů eur, takže věřím, že rekord z roku 2020 překonáme.

Ještě před pár lety byla Česká republika patnáctým investorem v Srbsku.  Dnes jsou mezi první desítkou. Například všechny životně důležité díly pro výrobu ve Škodovce jsou nyní vyráběny v Srbsku.

Rád bych vyzdvihl skvělou spolupráci s jeho excelenci Tomášem Kuchtou, velvyslancem České republiky v Srbsku.  Svou hbitostí a energií výrazně přispěl k výborným vztahům mezi Českou republikou a Srbskem.

Co se týče exportu ze Srbska do ČR, tak kromě zmiňovaného automobilového průmyslu může Srbsko vyvážet spoustu věcí, zejména v oblasti zemědělství, biopotravin, ale nejdříve se musíme přizpůsobit normám EU a já bych dodal, že musíme rozvíjet návyky zachování kvality a kontinuity.

Ambasáda je otevřena diaspoře.  Toto je můj první úkol, který jsem si stanovil.  Žije a pracuje zde 5964 občanů Srbska a toto číslo stále roste. Podpora a pomoc je povinností zastupitelského úřadu.

Sdružení Radost, Luka Prag, Sveti Sava vykonávají aktivity důležité pro srbskou diasporu v ČR.  Rád bych přidal i nově vzniklou Asociaci česko-srbské vzájemné spolupráce, která si dala vážný úkol v propojování firem a firem, dále Solidaritu (Sandra Huri) zaměřenou na pomoc s vízy a integrací.

Sdružení Vidovdan v čele s Dejanem Randjelovičem má velký přínos v péči o památnou kostnici v Jindřichovicích.  Podařilo se mi zajistit prostředky ze Srbska na projekt rekonstrukce pamětní kostnice, kde jsou kosti sedmi tisíc srbských zajatců z 1. světové války, Ministerstvo práce, veteránů a sociálních věcí Srbska poskytne prostředky na rekonstrukci v příštím roce.

Cesta Srbska je cestou vstupu do Evropské unie.

Velmi dobře se nám spolupracuje s českým ministerstvem zahraničních věcí.

Česká vláda nám nezištně pomáhá na naší cestě do EU. Z ČR jsme dostali všech sedm kladných známek za klastry 3 a 4. Češi jsou jedním z našich hlavních přátel na cestě Srbska do EU Doufám, že budoucí Česká vláda bude v této kontinuitě pokračovat.  Měli jsme dobré vztahy po staletí.  Když říkáte, že jste Srb v České republice, setkáváte se s pozitivními reakcemi. Mým přáním je pokračovat i nadále, rozvíjet pozitivní, přátelské a bratrské vztahy, to je třeba pěstovat.

Milutin Ilić
Geopolitikon.CZ

Napište nám do komentářů své dojmy, návrhy

Předchozí článekČEŠI A SRBOVÉ SE VŽDYCKY MILOVALI, VE PRAZE SE CÍTÍM DOMA
Další článekPřipomenutí 23. výročí nelegálního bombardování někdější Jugoslávie v Praze

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Sem zadejte své jméno