Rozhovor s velvyslancem ČR v Srbsku panem Tomášem Kuchtom.

Prezident Vučić byl přijat na maximálně možné úrovní. Setkal se s prezidentem Zemanem, premiérem Babišem, s předsedou obou domov parlamentů. Návštěva proběhla v maximálně přátelské atmosféře. Došlo k výměně najvišich  státních vyznamenání.

Srbsko je pro Čechy přátelská země. Obchodní vztahy jsou na výjimečně úrovni. Především energetika, dopravní infrastruktura, development. Hodně investorů hlásí zájem.

Návštěva prezidenta M. Zemana je očekávaná, zúčastnil by se otevření Českého domu v Bělehradě. To je budova kterou postavili naší krajany žijící v Bělehradě. Byla otevřena 1927.roce. Dům sehrál obrovskou rolí v období WW2 když Češi prchali před Hitlerem. Československý dům sloužil jako azyl. Je to nesmírně důležitá budova pro krajany i do budoucna. Pán prezident Vučić vyjádřil zájem že tuto budovu rekonstruje a předá Českému státu. Měli by jsme využít budovu pro krajany, kulturu Česko-Srbské vztahy.

V Srbsku Česká menšina brojí 1600 obyvatelů. Je to pro nás významná komunita která se zmenšuje. Jazyk bohužel v míchaných manželství zaniká. Snažíme se o podporu lektorstvy Českého jazyka. Srbský stát taký přiděluje finanční prostředky na kulturu a společenské akce. Češka menšina má podporu.  Covid 19 jenom to omezil. Češka menšina by měla být aktivnější a využít si podporu Srbská.

Zmínil bychom že připravujeme návštěvu predsedi Národního shromáždění Srbská, pána Dačića Praze 31.srpna/01.zari. Měl by se setkat s svými přáteli který zná od období působení ministra zahraničí.

17./18. září navštíví zemědělský trh v Novém Sade ministr zemědělství pan Toman. Letos je ČR na trhu země partner. Budu tam český vystavovatelé, budeme nejsilnější zastoupena země na trhu. Pak ministr navštíví nějaké podniky tady.

Týden potom připravujeme smíchané komisí na hospodářské spolupráci která bude v Praze kam přijedou představitelé různých ministerstev z Srbska a budeme s ní hovořit o konkrétních projektech společně spolupráce.

Potom bude týden českého filmů. S tím se podzimní kalendář plní.

Pokud se tento rok podaří stihnout rekonstrukci Českého domů podaří se návštěva prezidenta M. Zemana, pokud ne návštěva bude posunuta na začátek příštího roku. Mezi tím budu v ČR volby. Ve této období se by nedalo to organizovat.

Ilić: Srbsko plánuje volby březen nebo duben…

Pan Kuhta: Využili jsme období kdy obě zemí měli stabilní vlády abychom vztahy utužili nejvíce. Budeme počkat povolební období že se obě vlády usadi a budeme pokračovat.

Ilić: Na závěr můžeme společně konstatovat že bilaterální vztahy mezi dvou bratrská národů velmi dobře pokračují?

Má pravdu prezident Vučić když říká že jsme dvou bratrská národů?

Pan Kuchta: Určitě. Souhlasíme.

Připomínka autora: Ve velvyslanectví probíhá rekonstrukci. Už teď je jasné, že prostor bude velmi pěkně zrekonstruován, což ukážeme při budoucí návštěvě.

Váš Geopolitikon.cz
Milutin Ilić

Předchozí článek„Byl jsem terčem lynče“
Další článekIng. Milan Fürst předseda České besedy Bělehrad (z seriálu Češi v Srbsku Srbové v Česku)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Sem zadejte své jméno