„SUVERENITA MÁ HODNOTU ČISTÉ PITNÉ VODY“

Jevgenij Baranov je v Srbsku více než 20 let.  V roce 2021 byl jmenován ředitelem Ruského kulturního a vědeckého centra v Bělehradě.  Je známý zpravodajstvím pro první kanál ruské televize, řídil mediální centrum Russian Express, dělal spoustu reportáží o srbské politické scéně, o filmových hvězdách, je přítelem slavného srbského právníka Gorana Petronijeviče, který hájí Radovana Karadžiče před haagským tribunálem.  Kuriózní je, že Jevgenij dělal reportáže a hlášení přímo z terénu během kosovského konfliktu.

Na pozvání Jevgenija Baranova jsme přijeli z Prahy sledovat společnou rusko-srbskou oslavu 8. a 9. května na náměstí Republiky v Bělehradě.  Jevgenij  zdůrazňuje, že v letech 2020 a 2021 kvůli Covid-19 neexistuje možnost pro větší organizaci, jako to bylo v roce 2019, kdy se pochodu „Nesmrtelný pluk“ zúčastnilo asi 2 500 lidí, kteří nesli portréty svých předků, ne jenom ti z druhé světové války ale i od jiných osvobozeneckých válek. Letos 8. května vystoupili umělci z Ruska a Srbska (Oleg Kirijev, Oleg Pogudin, soubor Leontine Vukomanović – Dětský sbor Čarolija, Ivana Peters, Tijana Dapčević, Dejan Lazarević Orchestra) a 9. května byla vojenská přehlídka z Moskvy na velkém video paprsku.  Srbské a ruské delegace položily věnce na hřbitovech osvoboditelů Bělehradu.

Akce „Nesmrtelný pluk“ se bude konat 24. června v Rusku a podle Jevgenije Baranova taková akce v té době v Bělehradě nebude.

Srbský lid udržuje paměť historie přesně takovou, jaká ve skutečnosti byla.

„Pro Srbsko a Srby je obtížné z toho prostého důvodu, že Srbsko vyšlo z druhé světové války tak, jak vyšlo Rusko z první světové války.  Srbsku naši „přátelé“ ze Západu vnucují rozdělení mezi podmíněnými „partyzány“ a podmíněnými „Četnika“ a udržují tak stav konfliktu. Úroveň vzdělání ve světě klesá. Na videích vyrůstají nové generace. Stávají se lidmi, kterými se snadno manipuluje a  vnucovat myšlení. Kritické myšlení téměř neexistuje.“

Srbsko se vedlo skvělé s pandemií Covid-19 , protože dosud nepřeneslo část své suverenity na EU. Díky spolupráci s Ruskem má také závod na výrobu vakcín Sputnik V. Jestli je to součástí vědecké spolupráce  které máte na starosti?

Líbí se mi být v Bělehradě, a ne v Londýně, Paříži, je tu spousta lidí, kteří chtějí ruskou přítomnost bez politického obsahu.  Pokud jde o suverenitou: „Suverenira  již má cenu čisté pitné vody.  Státy rychle dospějí k závěru, že je to jediná hodnota, za kterou stojí bojovat ze všech sil.  Myslím si, že lidé, kteří nerozumí ceně suverenity, nejsou na svém místě nebo byli jmenováni jinými lidmi, kteří jí nerozuměli dobře.

Geopolitikon.cz

Milutin Ilić
Geopolitikon.cz

Předchozí článekVelvyslanec České republiky v Srbsku Tomaš Kuchta – Návštěva prezidenta Vučiće v Praze je vyvrcholením mé tříleté práce v Srbsku
Další článekLiga prosazuje svobodu a svrchovanost evropských národů! Není pravda, že jsme extrémisté