Sanjin Miric, pražský režisér, autor celovečerního dokumentu „Sedm tisíc duší“, který hovoří o utrpení Srbů v rakousko-uherských táborech v České republice během první světové války, uvedl, že Srbsko by mělo pokračovat v „vlna“ filmů a dokumentů. Představit Západu pravdu o utrpení Srbů ve 20. století. století.
„Filmy jako„ Dare from Jasenovac “, „Koridor“ nebo „Košare“ měly být vytvořeny mnohem dříve, Západ se zabývá propagandou, ale to neznamená, že bychom se měli vzdát boje. Je důležité, abychom prostřednictvím filmů, ať už celovečerních nebo dokumentárních, sloužili pravdě o Srbech, o které se z mnoha důvodů mnoho let mlčí. Tato pravda by však měla být prezentována i novým generacím Srbů, protože naše děti a vnoučata by měli vědět o jejich slavné historii, “řekl Mirić.
V rozhovoru pro pražský Geopolitikon tento režisér také oznámil, že připravuje dokumentární film o 12 hrdinkách Velké války, ve kterém osvětlí úlohu bojovníček v srbské armádě během první světové války.
„Je to velmi zajímavý a komplexní projekt, protože v jednom filmu bude dvanáct skvělých postav. Film „Sedm tisíc duší“ se mi podařilo natočit za rok, ale tento projekt bude vyžadovat mnohem více přípravy a finančních prostředků. V České republice existují značné finanční prostředky na projekty národnostních menšin, ale postupy a formy jsou tak komplikované, že každé sdružení by potřebovalo odborníka na projekt. Proto by bylo dobré, aby Srbsko bylo do tohoto projektu zahrnuto“ uvedl Mirić.
Kvůli pandemii viru covid-19 neměl film „Sedm tisíc duší“ skutečnou premiéru, ale za poslední rok získal více než 20 ocenění na nejdůležitějších mezinárodních festivalech.
„Chtěl bych poukázat na ceny v Římě, Stockholmu, Paříži, Moskvě, Londýně. Je dobré, že film má na Západě ocenění a že ho vidí co nejvíce cizinců, protože jen tak můžeme šířit pravdu, která je po mnoho let zakázaným tématem, “upozornil tento režisér.
Film „Sedm tisíc duší“ pojednává o táborech Jindřichovice a Broumov, kde Rakousko-Uhersko deportovalo převážně srbské válečné zajatce a civilisty.
Dejan Randjelovic se dnes stará o mauzoleum v Jindrihovicích, kde v malých krabičkách leží kosti 7 100 obětí, z nichž 5 000 patří Srbům.
Tomuto filmu pomohlo srbské ministerstvo kultury a Dunav Osiguranje a jeho většinu poskytli Srbové, kteří žijí a pracují v České republice.