Před pár dny jsme oslavili dvacáté výročí vstupu České republiky do NATO. Generál Jiří Šedivý a poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna nabídli na toto dvacetiletí dva zcela odlišné pohledy. Zatímco Šedivý označil za jednu z bezpečnostních hrozeb pro NATO a tím i pro nás jako pro členský stát Aliance Rusko, Foldyna oponoval, že žádní ruští emigranti nám tady nebodají ženy na ulicích, zatímco islámští radikálové přesně toto činí. A proto jsou oni tou hlavní hrozbou.

Generál Šedivý se domnívá, že už patříme mezi zkušené členy Aliance, kteří působí v Mali, v Afghánistánu či v Kosovu. „Mám specialisty, jako jsou vojáci z Liberce – protichemická jednotka. Tam pořád jsme na té špici. Jednoduše, vojáci České republiky jsou hodně technicky vzdělaní, dokážou se orientovat ve složité situaci. Jsme sice často nahlíženi jako Černí baroni, ale naši vojáci jsou ve své podstatě velmi disciplinovaní,“ prohlásil Šedivý v pořadu Názory bez cenzury na FTV Prima.

Zdůraznil, že NATO je Aliancí suverénních států, která se soustředí na ochranu území členských států. „Mezi ty nejhlavnější hrozby patří Rusko. Je to tím, že Rusko – my to datujeme rokem 2014, ale já si myslím, že to začalo plnit už v roce 2008 – začalo plnit tu vizi prezidenta Putina – obnovit svůj vliv v tom dominiu Sovětského svazu. To je nebezpečné. A pokud by to mělo pokračovat dál, tak bychom měli přijmout ještě nějaká radikálnější opatření,“ poznamenal Šedivý s odkazem na obsazení ukrajinského poloostrova Krym ruskou armádou v roce 2014 a na ruskou vojenskou operaci v Gruzii v roce 2008.  

Poslanec Foldyna okamžitě oponoval, že to vidí jinak. Největší hrozbu vidí v terorismu, především v teroristických aktech islámských radikálů. „Když se podívám do včerejších novin, tak to nebyl žádný ruský emigrant, který by polil autobus támhle někde v Německu a chtěl zapálit děti. Žádný ruský emigrant tady nebodá lidi, ženy na ulicích,“ zaznělo z úst poslance.  

„Největší opravdové nebezpečí nám hrozí z toho arabského světa, z Afriky, odkud sem přichází ti migranti a my politicky vytváříme umělého nepřítele. Kdy do Evropy přišlo 300 nebo 500 tisíc Rusů a začali tady vytvářet no-go zóny, tak jako to je ve Francii, tak je tady problém. To budu souhlasit, že je (problém) Rusko. Ale já to dneska nevidím. Půl Evropy nepobodali Rusové, nevyhodili ji do povětří Rusové,“ rozčiloval se poslanec.

Foldyna má za to, že se znovu ideologicky vracíme do studené války, což zákonodárce považuje za chybu. Dnešní hrozbu podle něj nepředstavují Rusové, ale islámští fundamentalisté, kteří jsou schopní upalovat jiné lidi, ubodat je a páchat další podobná zvěrstva.

Šedivý okamžitě doplnil, že NATO tu není od toho, aby zastavovalo jednotlivé teroristy na území suverénních států. „NATO není proti teroristům, proti nim musí bojovat jiné orgány. Pokud terorismus přeroste v nějakou vojenskou hrozbu, jako byl např. Islámský stát, tak potom se používá vojenská síla. Nemůžete použít např. vojenské válečné lodě proti migrantům na jejich nafukovacích člunech. To zkrátka nejde,“ řekl jasně Šedivý.

Pánové se věnovali také bombardování Srbska Aliancí v roce 1999.

Vzhledem k tomu, že toto bombardování proběhlo bez souhlasu OSN, Foldyna tento krok považuje za chybu. „Pro mě je to naprosto nepřijatelné a je to smutnou etapou v dějinách NATO. Není to věcí vojenskou, ty vojáky bych do toho nechtěl plést. Je to věcí politickou. A já jsem rád, že pan prezident Zeman přiznal, že jsme to nezvládli,“ ocenil Foldyna Miloše Zemana.

Miloš Zeman byl v roce 1999 premiérem České republiky a jako předseda vlády vyjádřil souhlas s operací v Srbsku. A dnes to považuje za chybu.

Šedivý nabídl trochu jiný pohled na celou problematiku. „Dneska po dvaceti letech říkat, že něco byla chyba, to je sice moc pěkné. Ale nikdo neví, jak by se ta situace vyvinula v Kosovu a v sousední Albánii a podobně. To myslím, že by bylo ještě zásadnější než to, co se odehrálo v Kosovu,“ podotkl Šedivý.

Foldynu však nepřesvědčil. V Srbsku se používaly kazetové bomby, umírali muži, ženy i děti. Lidé dodnes umírají v důsledku tehdejšího užití bomb s ochuzeným uranem a my bychom podle Foldyny měli mít černé svědomí.

Šedivý uznal, že některá tehdejší rozhodnutí NATO byla kontroverzní. A když už se stala, NATO se z nich mělo poučit. To se však bohužel nestalo, protože v Afghánistánu také došlo k bombardování svatebního průvodu, což by se stávat nemělo.  

Foldyna byl podstatně ostřejší. Západ podle jeho názoru podvedl Jugoslávii, podvedl Srbsko, ale Srby nezlomil.  

Ve vysílání zazněla také slova tehdejšího prezidenta Václava Havla, který připomněl, že z Kosova bylo vyhnáno na půl milionu lidí. A to srbskými ozbrojenci. „Ale během půl roku se mohli vrátit domů. To není úplně obvyklé. To bylo díky tomuto zásahu,“ vysvětloval Havel před lety.  Dodal ještě, že sousloví „humanitární bombardování“ je mu sice vkládáno do úst, ale on sám ho takto nikdy nepoužil.

Foldyna doplnil, že Srbové, kteří byli vyhnáni z Kosova, se tam nemohli vrátit dodnes. A je to už dvacet let.

Předchozí článekZeman: Schválení aliančního bombardování Jugoslávie byla chyba
Další článekČernohorský prezident stvrdil kontroverzní zákon o církvích

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Sem zadejte své jméno