Během tří let mého působení ve funkci velvyslance v Srbsku navštívil Českou republiku předseda vlády Srbska, ministr zahraničních věcí, ministr zemědělství a řada poslanců.  Z české strany navštívil v roce 2019 Srbsko prezident Zeman a letos předseda vlády i přes Covid-19 a poté ministr zahraničních věcí.  „Mozaika“ bude kompletní s návštěvou prezidenta Vučiće, který přijíždí do Prahy na dvoudenní návštěvu, řekl velvyslanec pro Geopolitikon.cz

Srbsko má obrovský potenciál pro české investory a podnikatele.  Je to země, která má ekonomický růst a poskytuje řadu výhod, mohu říci, že zájem českých podnikatelů je třikrát větší, než naše kapacity předpokládané v rámci oficiálních návštěv.

Mohou Česká republika a Srbsko vystupovat společně ke třetím stranám v oblasti vojenského průmyslu? (Pan Kuchta je bývalý náměstek ministra obrany).

  • Někde jsme konkurencí a někde sme se mohli dohodnout na společném výkonu.  Máme novou smlouvu se srbským ministerstvem obrany.  Pracujeme na tom, aby piloti srbských vojenských vrtulníků mohli využívat české vojenské výcvikové středisko v Pardubicích.

Česká republika bude předsedavat Rade Evropy ve druhé polovině roku 2022.  Jak moc to ovlivní region a Srbsko který se chce připojit k EU?

  • To je česká priorita. Srbsko je přirozenou součástí Evropy a evropských hodnot.  Celá Višegrádská čtyřka silně podporuje vstup Srbska do EU. Není třeba otálet a riskovat pokles motivace Srbska vstoupit do EU. Na druhou stranu by nám Srbsko mělo pomoct, abychom mohli v Bruselu pomoct- argumentovat o důležitosti vstupu Srbska do EU. Samozřejmě jestli to Srbsko chce. Dnes je vše tak, že je jasné, že prezident Vučić a ministryně Joksimović mají velkou vůli pohnout věcmi, a to nejen na papíře ve smyslu nových zákonů, které vedou Srbsko k EU, ale také při uplatňování těchto zákonů .  Do roku 2022  bude v tomto smyslu ještě lepší.  Česká republika je připravena předat Srbsku procesní zkušenosti týkající se vstupu do EU, například Chorvatsko zkopírovalo české zkušenosti týkající se ekologií čí podmínek a standardů EU v procesu vstupu do EU.

Milutin Ilić
Geopolitikon.cz

Předchozí článekVystoupení v pořadu TV Pink (Srbsko) Dnevnik 23.03.2021
Další článekRozhovor s Jevgenijem Baranovem, ředitelem Ruského kulturního centra v Bělehradě